מצלמות אינפרא אדום או מצלמות IR כפי שהן מכונות בקיצור, הן מצלמות שבאמצעותן ניתן לצלם גם בחושך מוחלט או בתנאי תאורה שאינם מיטביים בעזרת שימוש בגל אור בטווח האינפרא אדום (או תת אדום) אותו עין האדם אינה יכולה לראות מכיוון שהוא נמצא מעבר לטווח האור הנראה. לעומת זאת, כאשר המצלמה המתאימה עושה שימוש בגל האינפרא, היא מסוגלת לבודד בעלי חיים או בני אדם מהסביבה מכיוון שהטמפרטורה שלהם תמיד תהיה גבוהה יותר. תכונה זו של המצלמה אפקטיבית במיוחד בלילה מכיוון שאז הפרשי הטמפרטורות הם גדולים יותר.

 

מה ההבדל בין מצלמה רגילה למצלמת אינפרא?

בניגוד למצלמות רגילות, העדשה של מצלמת ה – IR היא קבועה ולכן יש לדעת מראש מהו הטווח המקסימאלי אותו רוצים לצלם ולאבטח. הטווחים בדרך כלל תלויים בכמות נורות האינפרא של המצלמה. לדוגמה, מצלמה בעלות 24 נורות תוכל לספק טווח הארה של 15 מטר, ואילו מצלמה בעלת 64 נורות, כבר תוכל לספק טווח גדול יותר של 40 מטר. עם זאת, חלק מהמצלמות מסוגלות גם לצלם באור יום ולעבור למצב אינפרא אדום רק בשעות החשכה.

דבר נוסף אותו כדאי לדעת הוא שהצבעים של התמונות המצולמות בלילה אינם זהים לחלוטין לאלו של התמונות המצולמות באור יום, וזאת מכיוון שהפילטרים של נורות האינפרא אדום חייבות להיות פתוחות. עם זאת, במצלמות מסוימות ישנם מעבדים נפרדים לעיבוד התמונה במצב לילה ולכן התמונה המתקבלת דומה יותר לתמונה בצילום יום.

 

מהם הפרמטרים שבאמצעותם נמדדות מצלמות IR

• רזולוציה (מספר קווים אופקיים) – כיום מקובל לפחות 500 ומעלה
• אורך המוקד של העדשה (כיום יש כבר מצלמות IR עם עדשה מתכוננת באורכים שונים).
• רגישות לאור : על מנת שהמצלמה תוכל להפיק תמונה גם בתנאי חשכה מוחלטים, הרגישות במצב IR צריכה להיות 0 לוקס או קרובה מאוד לכך (למשל 0.001).
• צורה : ישנן מצלמות משולבות בצורת כיפה עם אינפרא אדום שאינן בולטות בשטח ובדרך כלל מכילות גם מנגנונים כנגד גניבה.

בהתאם לפרמטרים השונים , מחירי מצלמות IR מתחילים בכ – 400 ש"ח (כולל מע"מ), אך יכולים להגיע גם למחיר של כמה אלפי שקלים.

Share Button

צור קשר