מצלמות אבטחה ממונעות הם מצלמות אבטחה שכוללות גם מנוע בו ניתן לשלוט באמצעות עמדת בקרה מרוחקת. למצלמות אלו יש מנוע ייחודי המאפשר להן לצלם צילום פנוראמי (Pan), לבצע הטיה של העדשה (Tilt) ולהגדיל את הזום האופטי (Zoom). ראשי התיבות של שלושת התכונות האלו הן PTZ וזהו גם הכינוי הבלתי רשמי שלהן…

באופן כזה, ניתן לצמצם את מספר המצלמות הכולל במעגל האבטחה, אך חשוב לאייש את עמדת השליטה בזמנים הקריטיים אם רוצים לנצל את מלוא הפוטנציאל של המצלמות הללו.

 

השוואת ביצועים בין מצלמות ממונעות שונות

כמו יתר המצלמות, גם המצלמות הממונעות נבדלות אחת מן השנייה בכמה פרמטרים עיקריים אותם רצוי להכיר לפני שבודקים מפרטים שונים :

יכולת לצלם בחושך – ככל שלמצלמה יש יותר נורות LED איכותיות יותר, כך היא יכולה לצלם בתנאי תאורה קשים יותר ולמרחק גדול יותר

זום – למרבית המצלמות הממונעות מסוג PTZ יש זום דיגיטאלי בנוסף לזום אופטי.

רזולוציה – הסטנדרט למצלמות PTZ הוא מעט גבוה יותר ולרוב המצלמות הנ"ל ישנה יכולת הפרדה של 700 קווים אופקים.

חיבור אלחוטי או כבל נתונים – חלק גדול מהמצלמות הממונעות עדיין נשענות על חיבור לכבל נתונים המגיע עד עמדת השליטה שיכולה להיות מבוססת תוכנה או חומרה. לעומת זאת, ישנן גם מצלמות שעמדת הבקרה שלהן משדרת בצורה אלחוטית ולכן הן מסורבלות פחות ונוחות יותר לתפעול.

גודל הזווית – כאשר מדברים על מצלמות PTZ לצרכי אבטחה, הנתון החשוב ביותר הוא זווית הסיבוב המכסימלית בציר האופקי והאנכי, יחד עם מהירות הסיבוב הנמדדת בגודל הסיבוב לשנייה (לדג' – 60 מעלות). מצלמה מהירה עם טווח זוויות רחב מאפשרת להתמקד במהירות באנשים חשודים הנמצאים בתנועה.

 

מצלמות ממונעות PTZ – תענוג לא זול

בעוד מצלמות אבטחה רגילות נמכרות עבור כמה מאות שקלים, מצלמות PTZ הן יקרות הרבה יותר. למשל, מצלמה עם מפשיר אדים או מאורר פנימי יכולה להגיע בקלות למחיר של מעל 15,000 אלף ש"ח. מסיבה זו חייבים להתייעץ עם מומחי אבטחה לפני שמבצעים רכישה של מצלמת PTZ יקרה.

 

Share Button

צור קשר