ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, כך גם הגלאים המיועדים למערכות אזעקה הולכים ונעשים רגישים ומתוחכמים יותר. אמנם סביר להניח שהפורצים והגנבים לעולם לא ירימו ידיים, אבל במלחמה כמו במלחמה, (כמעט) כל האמצעים כשרים, ועדיף שאלו יהיו האמצעים הטובים ביותר…

 

גלאים חיצוניים, תרמיים ואחרים

הגלאי הפשוט ביותר הן מתג מגנטי שמורכב משני מגנטים המחובר לציר הדלת או החלון, וברגע שהמגנטים נפרדים, מופעלת האזעקה. זהו הגלאי שהכי קל לעקוף אותו ולכן מחירו הוא נמוך ביותר , פחות מ – 100 ש"ח. עם זאת, רבים משתמשים בו כמערך אבטחה ראשון.

הגלאים המתוחכמים יותר הם גלאים תרמיים או גלאי וילון המזהים תנועה על פי שינויי בטמפרטורת האוויר. מכיוון שהגלאים פועלים כמו וילון, הם מזהים את הפורץ רק כאשר הוא מנסה להיכנס דרך החלון ולא מפריעים לנוע מול החלון בתוך הבית. הגלאי יכול להיות פנימי או חיצוני, כשהגלאי הפנימי מתריע רק כשהפורץ עבר את קו החלון ואילו החיצוני מתריע כבר בזמן ניסיון הפריצה. החיסרון העיקרי של הגלאים התרמיים הוא שיש להתקין גלאי נפרד עבור כל פתח. מחיר של גלאי פנימי הוא כמה מאות שקלים, אך גלאי חיצוני יכול להגיע למחיר המתקרב ל – 1000 ש"ח.

גלאי נפח – גם גלאי הנפח מזהים תנועה על פי שינוי טמפרטורה, אך מדובר בגלאים הפועלים באמצעות שתי קרניים ומתאימות לגובה של אדם, כך שכלב שרץ או משתולל בזמן שהגלאי פועל, לא יפעיל את האזעקה. גם כאן יש מחירים משתנים, כשהגלאים החיצונים ובעלי כושר הכיסוי הגדול יותר הם גם היקרים ביותר ויכולים להגיע אף הם למחיר של 1000 ש"ח. החיסרון העיקרי של גלאי הנפח שהם רגישים יחסית. לדוגמה, גלאי נפח פנימי לעיתים מתריע התראת שווא פשוט מכיוון שאחד החלונות נשאר פתוח.

 

גלאים אקטיביים

זהו למעשה גלאי הבנוי משתי יחידות , אחת אקטיבית ואחת פסיבית (ומכאן שמו). הגלאי האקטיבי משדר קרן אינפרא אדום לגלאי הפסיבי, וכאשר גוף זר כלשהו חוסם את הקרן, מופעלת האזעקה. מסיבה זו, גלאי אקטיבי בדרך כלל ישמש לכיסוי השטח שמחוץ לבית כגון חצר פנימית.

 

 

Share Button

צור קשר